Akce 2018

Halloweenský karneval

Přestože je u nás tradiční podzimní svátek Památka zesnulých – lidově Dušičky, rozhodly se pracovnice Sociálně aktivizačních služeb a Azylového domu v rámci oblíbeného anglo-amerického svátku Halloween uspořádat pro své uživatelky karneval plný masek a her.

Karneval se odehrával již poněkolikáté v prostorách Centra sociálních služeb. Aby se pro karneval vytvořila správná atmosféra, vyzdobily pracovnice atria kostlivci, duchy, dýněmi, pavouky a různými světýlky. Výzdoba se připravovala předem v tvořivých dílnách, kterých se účastnily maminky s dětmi využívající služby SAS RD a AD. Společně s maminkami pracovnice připravily i pohoštění – jednohubky s pavouky a veselé muffiny.

Pro účastníky karnevalu byla připravená diskotéka v maskách, různé soutěže, jako kuželkování, oblíbená židličkovaná, házení na cíl nebo plnění úkolu na čas. Vrcholem programu byla stezka odvahy temným sklepením Centra za svitu svíček. Maminky s dětmi si užily odpoledne plné zážitků. Všichni se pobavili, zasmáli a trošku i báli. Za odvahu i snahu při plnění úkolů si děti odnesly pěkné dárky, nové prožitky a nadšení ze splnění úkolů.

Všichni už se těšíme na další podobně veselou aktivitu.

Tento článek byl také publikován v Kyjovských novinách (prosinec 2018)

 Sociální pracovnice SAS RD
Centrum sociálních služeb Kyjov

AZ-kvíz

AZ kvíz na Azylovém domě Léto je v plném proudu, počasí prázdninám přeje a sluníčko nás táhne ven. Každý ale k vodě nemůže nebo nechce a tak se sociální pracovnice Denního stacionáře, Azylového domu a Sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi pod Centrem sociálních služeb v Kyjově domluvily a pro svoje uživatele připravily vědomostní soutěžní hru – AZ kvíz, která měla za úkol pobavit a prověřit znalosti, ale zároveň to byla příležitost příjemně strávit jeden letní den. Dopoledne 27.7. 2018 se uživatelé výše zmíněných služeb sešli na zahradě azylového domu, kde už bylo připraveno posezení, kterému vévodil známý trojúhelník, jehož tři strany musí družstva správnými odpověďmi na soutěžní otázky spojit, aby dosáhly vítězství. Uživatelé denního stacionáře přinesli pomazánku a pečivo a maminky z azylového domu připravily ovocnou buchtu. Sociální pracovnice připravily občerstvení v podobě kávy a vody s bylinkami a ovocem. Po rozdělení uživatelů do družstev se rozhořela opravdová bitva. Každé družstvo chtělo zvítězit. Otázky byly z různých kategorií a některé daly soutěžícím opravdu zabrat. Všichni soutěžící se vzájemně povzbuzovali a radili si, také se hodně nasmáli. Na všech uživatelích bylo znát, že je hra opravdu zaujala a že se dobře baví, což byla zároveň odměna pro pracovnice, které soutěž zorganizovaly. Když bylo dobojováno, všichni se shodli, že si klání ještě chtějí během léta zopakovat. Tento článek byl uveřejněn v Kyjovských novinách září 2018.

Den pro rodinu

Den pro rodinu Den pro rodinu má za úkol připomenout a podpořit tradiční rodinné hodnoty a umožnit pozastavení v dnešní uspěchané době, kdy vše považujeme za samozřejmost a s nejbližšími často netrávíme tolik společného času, kolik bychom si přáli a kolik bychom potřebovali nebo měli. V Kyjově letos proběhl „Den pro rodinu“ v sobotu 2.6.2018 v prostorách Masarykova náměstí. Tuto akci svou účastí podpořily i naše služby – Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi a Azylový dům. Pracovnice si připravily malou improvizovanou dílničku, kde si děti mohly pro rodiče vyrobit přáníčko v několika podobách. Do přáníčka mohly děti nakreslit rodičům obrázek nebo napsat vzkaz pro potěšení. Rodiče se mohli do výroby přáníčka zapojit nebo dětem pomáhaly sociální pracovnice. Děti zapojovaly svou fantazii a přáníčka si upravovaly podle svých představ. Bohužel letos nám počasí přálo ještě méně, než loni a od práce nás vyhnal opakovaný silný déšť, který stihl promočit většinu připravených pomůcek. Rodiče a děti se tísnili pod malými přístřešky a pohled na rodiče, jak se snaží ochránit své děti před deštěm byl dojímavý a nás utvrdil v tom, že práce s rodinou a její podpora má význam. Sociální pracovnice SAS RD a Azylového domu Tento článek byl ve zkrácené verzi uveřejněn v časopisu Sociální služby (Srpen – září 2018).

Velikonoce Azylový dům

Tradiční Velikonoce v Azylovém domě v Kyjově Na velikonoční svátky jsme se s maminkami dlouho dopředu chystaly. Přípravu na svátky jara jsme zahájili v prvé řadě důkladným úklidem veškerých prostor. Poté, co se prostory Azylového domu leskly čistotou, jsme se pustili do jarní výzdoby, do které se s chutí zapojily i děti našich uživatelek. Během tvoření jsme zužitkovali nejen různé zbytky materiálu, ale především tvořivost, zručnost a nápaditost našich maminek a elán a nadšení jejich dětí. A již nastal čas k přípravě tradičních velikonočních pokrmů. Na přání si maminky v letošním roce každá vlastnoručně upekla svého velikonočního beránka. Počáteční obavy, zda se beránek povede, zda půjde vyklopit z formy, zda nebude uvnitř nedopečený, v konečné fázi vystřídala radost z povedeného díla. Pod vedením zkušené pracovnice se maminkám beránek a další cukroví nejen krásně upeklo, ale s chutí si své výrobky dle vlastní fantazie dále ozdobily polevou, čokoládou nebo dekorativním zdobením. Cílem našich aktivit bylo v prvé řadě upevnění pravidelných pracovních návyků při péči o domácnost, dále sociální začlenění a spolupráce mezi maminkami navzájem, získání nových dovedností při přípravě slavnostního svátečního pokrmu, dále smysluplné trávení volného času společně s dětmi, a v neposlední řadě posílení uvědomění národních kořenů a tradic.

Velikonoční tvoření

PŘIVOLÁVÁNÍ JARA – VELIKONOČNÍ TVOŘENÍ Ve čtvrtek 15. 3. 2018 se v prostorách jídelny Centra sociálních služeb Kyjov sešli uživatelé denního stacionáře, domu s pečovatelskou službou, sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi a azylového domu, aby společně přivítali jaro veselými jarními výrobky, které si vytvořili pro sebe i jako výzdobu společných prostor služeb. Společně se zde setkaly různé generace, které měly možnost si předat vzájemně své zkušenosti a dovednosti. Ti starší také zavzpomínali, jak velikonoční tradice a přípravy probíhaly dříve, když se ještě nedalo vše koupit v obchodě a lidé si museli mnoho věcí sami vyrobit a tyto získané dovednosti se předávaly z generace na generaci. Milým hostem velikonočního tvoření byla paní Marie Išová ze Skoronic, která předvedla své umění ve škrabání velikonočních kraslic a kdo měl zájem mohl si škrabání vyzkoušet sám. Paní Išová prozradila, v čem vajíčka barví a pomohla zájemcům s prvními pokusy při tvorbě škrabané kraslice. Pracovnice si pro uživatele připravily stanoviště, na kterých si mohli vyrobit např. zápichy ve tvaru tulipánů, velikonoční věnečky na dveře, ušít si květiny na výzdobu nebo vytvořit figurku beránka z vatových tamponků. Celé odpoledne probíhalo v poklidném duchu vzájemné spolupráce a těšení se na jaro a velikonoční svátky. Sociální pracovnice SAS RD Centrum sociálních služeb Kyjov.

Masopustní karneval

,,Masopustní karneval v Centru sociálních služeb Kyjov“ Ve středu 7.2. proběhl v jídelně CSS Kyjov Masopustní karneval pro maminky s dětmi. Na akci se všichni velice těšili a také se dlouho připravovali. Maminky ve spolupráci s pracovnicemi napekly tradiční masopustní cukroví, Boží milosti a nachystaly chlebíčky s pomazánkou, a také vyrobily pro děti veselé karnevalové kostýmy. Před začátkem samotné akce se maminky sešly, aby vyzdobily prostory jídelny. V 15:00 mohla akce začít. Všichni již byli převléknutí do kostýmů a těšili se na zábavné hry, které zorganizovaly pracovnice. První hrou, kterou jsme si zahráli byla oblíbená židličkovaná. Hra děti velice bavila, takže jsme ji několikrát zopakovali. Poté jsme si chvíli oddechli a občerstvili se. Následoval turnaj v kuželkách., při kterém si děti nejen zasoutěžily, ale také se procvičily v matematice, neboť si samy sčítaly body z jednotlivých kol. Děti byly do hry natolik ponořené, že jsme stanovili limit 100 shozených kuželek. Po další přestávce a občerstvení následovaly dvě poslední hry, hledání míče a hod míčem na koš. Na závěr soutěživého masopustního karnevalu byly všechny masky ohodnoceny a děti odměněny drobnými dárky. Všichni společně jsme si odpoledne velice užili a již teď se těšíme na další podobnou akci. Touto aktivitou jsme chtěli oživit nejen tradiční dobové zvyky, ale také podpořit maminky ke vzájemné spolupráci a aktivnímu trávení volného času se svými dětmi. Sociální pracovnice SAS RD a Azylového domu Centrum sociálních služeb Kyjov, p.o. města Kyjova.

Pálení čarodějnic

Den otevřených dveří Azylového domu

Den dětí

Skip to content